The Nigerian Senate on Thursday July 15th casted votes to determine whether to electoral results are to be transmitted electronically or not ahead of the 2023 elections.

The electronic transmission of results is a critical part of the Electoral reform bill aimed at improving ’s electoral process. POLITICS NIGERIA learned that the Electronic transmission of results will help greatly improve transparency and credibility. It will also eliminate manipulation or ‘rigging’ as results will be trasnmitted real time.

It was observed that the senators voted along party lines as the Opposition PDP voted in support while the ruling APC voted against.

Twenty-eight senators who voted for electronic transmission of results;

Chukwuka Utazi (PDP-Enugu North)
Enyinnaya Abaribe (PDP-Abia South)
Francis Adenigba Fadahunsi (PDP-Osun East)
Clifford Ordia (PDP- Central)
Matthew Urhoghide (PDP-Edo South)
Gyang Istifanus (PDP-Plateau North)
George Sekibo (PDP-Rivers East)
Biodun Olujimi (PDP-Ekiti South)
Mpigi Barinada (PDP-Rivers South-East)
Betty Apiafi (PDP-Rivers West)
Philip Aduda (PDP-Abuja FCT)
Ibrahim Abdullahi Danbaba (PDP-Sokoto South)
Danjuma La’ah (PDP-Kaduna South)
Francis Onyewuchi (PDP- East)
Patrick Ayo Akinyelure (PDP-Ondo Central)
Kola Balogun (PDP-Oyo South)
Eyankeyi Akon Etim (PDP-Akwa Ibom South)
Christopher Ekpenyong (PDP-Akwa Ibom North-West) Seriake Dickson (PDP-Bayelsa West) Cleopas Zuwoghe (PDP-Bayelsa Central)
Emmanuel Orker-jev (PDP-Benue North-West)
Sandy Onor (PDP-Cross River Central)
Gershom Bassey (PDP-Cross River South)
James Manager (PDP-Delta South)
Obinna Ogba (PDP-Ebonyi Central)
Sam Egwu (PDP-Ebonyi North)
Nnachi Ama Micheal (PDP-Ebonyi South)
Bassey Albert Akpan (PDP Akwa Ibom North-East)

Fifty-two senators who voted against electronic transmission of results unless otherwise prescribed by INEC:

Ovie Omo-Agege (APC-Delta Central)
Peter Nwaoboshi (APC-Delta North)
Mohammed Ali Ndume (APC-Borno South)
Opeyemi Bamidele (APC-Ekiti Central)
Ibrahim Abdullahi Gobir (APC-Sokoto East)
Mohammed Danjuma Goje (APC-Gombe Central)
Yusuf Abubakar Yusuf (APC-Taraba Central)
Bomai Ibrahim Mohammed (APC-Yobe South)
Sahabi Alhaji Ya’u (APC-Zamfara North)
Uba Sani (APC-Kaduna Central)
Kabiru Gaya (APC-Kano South)
Ishaku Elisha Abbo (APC-Adamawa North)
Ahmad Babba Kaita (APC-Katsina North)
Adamu Aliero (APC-Kebbi Central)
Yahaya Abdullahi (APC-Kebbi North)
Yakubu Oseni (APC-Kogi Central)
Isah Jibrin (APC-Kogi East)
Smart Adeyemi (APC-Kogi West)
Ibrahim Yahaya Oloriegbe (APC-Kwara Central)
Oluremi Tinubu (APC-Lagos-Central)
Solomon Adeola (APC-Lagos-West)
Tanko Al-Makura (APC- South)
Godiya Akwashiki (APC-Nasarawa North)
Abdullahi Adamu (APC-Nasarawa West)
Mohammed Sani Musa (APC-Niger East)
Aliyu Sabi Abdullahi (APC-Niger North)
Birma Mohammed Enagi (APC-Niger South)
Nora Ladi Dadu’ut (APC-Plateau South)
Francis Alimikhena (APC-Edo North)
Abubakar Kyari (APC-Borno North)
Surajudeen Ajibola (APC-Osun Central)
Robert Ajayi Boroffice (APC-Ondo North)
Orji Uzor Kalu (APC-Abia North)
Aderele Oriolowo (APC-Osun West)
Aishatu Dahiru Ahmed (APC-Adamawa Central)
Degi Eremienyo (APC-Bayelsa East)
Ashiru Yisa (APC-Kwara South)
Mandiya (APC-Katsina South)
Hezekiah Dimka Ayuba (APC-Plateau Central)
Francis Ibezim (APC-Imo North)
Kashim Shettima (APC-Borno Central)
Stephen Odey (APC-Cross River North)
Shuaibu Isa Lau (APC-Taraba North)
Alkali Saidu (APC-Gombe North)
Amos Bulus (APC-Gombe South)
Danladi Sankara (APC-Jigawa North-West)
Hadejia Hassan Ibrahim (APC-Jigawa North-East)
Suleiman Abdul Kwari (APC-Kaduna North)
Abdullahi Barkiya (APC-Katsina Central)
Jika Dauda Haliru (APC-Bauchi Central)
Lawali Anka (APC-Zamfara West)
Lawal Yahaya Gamau (APC-Bauchi South)

Twenty-eight absentee senators:

Theodore Orji (PDP-Abia Central)
Yaroe Binos Dauda (PDP-Adamawa South)
Stella Oduah (PDP-Anambra North)
Ike Ekweramadu (PDP-Enugu West)
Patrick Ifieanyi Ubah (YPP-Anambra South)
Adetokunbo Abiru (APC-Lagos East)
Bala Ibn Na’Allah (APC-Kebbi South)
Tolu Odebiyi (APC-Ogun West)
Ibikunle Amosun (APC-Ogun Central)
Olalekan Mustapha (APC-Ogun East)
Nicholas Tofowomo (PDP-Ondo South)
Teslim Folarin (APC-Oyo Central)
Buhari Abdulfatai (APC-Oyo North)
Aliyu Wamakko (APC-Sokoto North)
(APC-Kano Central)
Lilian Uche Ekwunife (PDP-Anambra Central)
Suswam (PDP-Benue North-East)
Abba Moro (PDP-Benue South)
Mohammed Bulkachuwa (APC-Bauchi North)
Emmanuel Bwacha (PDP-Taraba South)
Mohammed Hassan (APC-Zamfara Central)
Olubunmi Adetunmbi (APC-Ekiti North)
Chimaroke Nnamani (PDP-Enugu East)
Rochas Okorocha (APC-Imo West)
Mohammed Sabo (APC-Jigawa South-West)
Barau Jibrin (APC-Kano North)
Ibrahim Gaidam (APC-Yobe East)
Umar Sadiq (APC-Kwara North)

Click to see more posts about 👇 Electronic transmission Senators

You Might Also Like 👇